PIEŚNI UROCZNE

Marjana Sadowska (Ukraina), Victoria Hanna (Izrael) oraz Kwartet Jorgi (Polska)

Mariana & Victoria

Na koncert złożą się pieśni zaczerpnięte z tradycji ukraińskiej oraz żydowskiej. Pieśni weselne, lamenty, modlitewne (teksty zaczerpnięte z Talmudu, Kabały i Biblii), obrzedowe i – w nawiązaniu do planowanej daty koncertu – cykl pieśni związanych z letnim przesileniem, kupalskich. Obie śpiewaczki od lat zgłębiają tradycje muzyczne swoich kultur – we wspólnej pracy nad muzyką szukają tych samych wątków, ale też znaczących opozycji; współbrzmień i dysonansów. Obie są aktorkami – ich praca nad pieśnią jest autorską interpretacją z niezwykle świadomym użyciem aktorskich środków wyrazu. Tradycyjne pieśni w ich wykonaniu niosą, poza uniwersalnymi treściami, także istotne współczesne znaczenia. Maciej Rychły, lider Kwartetu Jorgi, twórca od lat znany z erudycyjnego i oryginalnego podejścia do wielu tradycji muzycznych, pracuje z Sadowską i Hanną nad odnalezieniem w melodiach ukraińskich i żydowskich tego, co najbardziej poruszające i znaczące dla współczesnego ucha. Spotkanie tych niezwykłych muzyków owocuje brzmieniem, któremu nie sposób się oprzeć.

 

Mariana & Victoria

Marjana Sadowska – śpiewaczka, aktorka, muzyk. Pochodzi ze Lwowa (Ukraina). Jej warsztat aktorski oraz muzyczny uformował się w czasie wieloletniej pracy w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Wzięła udział w spektaklach: „Żywot Protopopa Avvakuma”, „Carmina Burana”, „Metamorfozy” oraz „Kosmos Gardzienic”. Od roku 1999 pracuje indywidualnie: daje koncerty-spektakle m.in. w Stanach Zjednoczonych (Nowy York), Niemczech, na Ukrainie, prowadzi warsztaty bazujące na wschodnio europejskich tradycjach muzycznych. Od ponad dziesięciu lat podróżuje po Ukrainie ucząc się od tradycyjnych muzyków archaicznych pieśni i rytuałów. Jest współzałożycielką grupy artystycznej Evoe Performing Artists.

„Czasem muzyk ma tak silną wrodzoną potrzebę komunikowania się, że jego przekaz w naturalny sposób staje się uniwersalny… tak jest w wypadku ukraińskiej śpiewaczki Marjany Sadowskiej.” New York Times

Victoria Hanna – śpiewaczka, aktorka. Pochodzi z Jerozolimy (Izrael). Od lat pracuje indywidualnie, koncertuje w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i w wielu krajach Europy Zachodniej. W latach 1992 – 95 studiowała aktorstwo w jerozolimskim Nissan Acting Studio. W roku 2001 odbyła podróż do Indii, w trakcie której zgłębiała tradycyjne hinduskie techniki wokalne. W swoich spektaklach muzycznych wykorzystuje teksty z Talmudu i Kabały. Niezwykle oryginalne brzmienie jej głosu sprawia, że tradycyjne pieśni nabierają w jej wykonaniu nowego brzmienia i znaczenia.

„Jest obdarowana jednym z tych głosów, które wymuszają kompletne skupienie… Sala była pochłonięta jej akrobatycznym głosem. Z talentem odkrywa moc starych żydowskich tekstów i podporządkowuje ją swojej woli." Time Out (New York)

Mariana & Victoria

Marjana Sadowska i Victoria Hanna z sukcesem zaprezentowały swój spektakl „Na początku była Pieśń” m.in. w teatrze La Mama w Nowym Jorku oraz na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Złoty Lew we Lwowie (X. 2002), W Tel-Avivie i w Jerosolimie. Po występach na scenach Nowego Jorku w lutym 2003 zostały zaproszone na tournee do Japonii.